JAK POPRAWNIE PALIĆ W KOMINKU? | kwadratowo-kominki.pl

JAK POPRAWNIE PALIĆ W KOMINKU?

Używanie kominka, nawet okazyjnie wiąże się z kilkoma bardzo ważnymi aspektami naszego życia. Jeżeli postępujemy zgodnie z pewnymi regułami dotyczącymi zasad dobrego palenia to nie dość, że działamy ekonomicznie w odniesieniu do naszego gospodarstwa domowego to jeszcze dodatkowo działamy ekologicznie. Oczywiście, aby palenie było ekonomiczne i ekologiczne, niezbędne jest posiadanie kominka, który spełnia kryteria dotyczące emisji spalin czy emisji CO2 do środowiska. Drugim, równie ważnym aspektem eksploatacji kominka jest paliwo jakiego używamy, czyli drewno.

Drewno kominkowe powinno spełniać kilka reguł. Po pierwsze, powinno to być drewno z drzew liściastych. Po drugie, wilgotność nie powinna przekraczać 20%, a po trzecie najlepiej kiedy polana są porąbane na ćwiartki, a nawet na ósemki o grubości 8-10 cm. Drewno porąbane na kawałki nie zwęgla się i spalanie jest wówczas całkowite. Drewno drzew iglastych zawiera duże ilości żywic i ma stosunkowo małą gęstość przez co spala się dużo szybciej no i oczywiście nie tak czysto jak drewno drzew liściastych. Kolejnym warunkiem dobrego użytkowania kominka jest odpowiednia ilość załadowanego drewna. Przy założeniu, że dom jest dobrze izolowany, a średnia wysokość pomieszczeń wynosi ok. 2,7 m, to wartość opałowa 1kg suchego drewna wynosi około 4 kW mocy do pomieszczenia. Warto więc pamiętać, aby jednorazowy załadunek drewna nie przekraczał odpowiedniej ilości paliwa znajdującego się w palenisku. Unikniemy w ten sposób np. pęknięcia szyb, do którego może dojść przy przeładowanym palenisku.
stos drewna w kominku kwadratowo kominki komorniki
Gwarancją dobrego startu kominka jest rozpalanie szybkie i sprawne. Oprócz polan drewna pomogą nam w tym małe i suche szczapki. Sprawdzoną metodą jest tworzenie prawdziwego ogniska poprzez ułożenie w kratkę szczapek drewna podpałkowego na leżące kawałki drewna. Jeżeli wszystko jest już przygotowane możemy przejść do rozpalenia podpałki, która powinna znajdować się na szczycie stosu, czyli rozpalamy od góry. Dzięki takiemu rozpalaniu tworzy się znikoma ilość dymu w stosunku do rozpalania od dołu. Podczas początkowej fazy rozpalania drzwi wkładu kominkowego lub pieca wolnostojącego nie powinny być szczelnie zamknięte, aby jak największa ilość tlenu docierała do komory spalania. Urządzenie, które posiada doprowadzenie powietrza z zewnątrz niewątpliwie szybciej uzyska wyższą temperaturę, którą chcemy osiągnąć.

Warto pamiętać, że przy niedostatecznym dopływie powietrza do paleniska spalanie jest niecałkowite i wówczas najczęściej wytwarzamy również duże ilości tlenku węgla (czad). Po około 20-30 minutach od rozpalenia pierwsze kawałki drewna powinny być wypalone a na dnie paleniska może już zalegać żar. Na tak przygotowane palenisko wkładamy ilość drewna jaką określa producent odpowiednio dla uzyskania jego mocy nominalnej – przy standardowych wymiarach komory spalania przeważnie jest to jednorazowo 2-3 kg drewna. Oczywiście oprócz wyżej wymienionych reguł dość istotną sprawą jest jeszcze komin. Jeżeli spełnia on odpowiednie parametry (wysokość i przekrój/średnica), to nie pozostaje nam nic innego jak, rozsiąść się wygodnie w fotelu z dobrą książką w ręku i zrelaksować przy kominku.

BACK