O PELECIE SŁÓW KILKA. | kwadratowo-kominki.pl

O PELECIE SŁÓW KILKA.

Pelet to małe, pachnące drewnem granulki z trocin cieszące się coraz większą popularnością. Są nie tylko wydajne, łatwe w transporcie, magazynowaniu oraz użytkowaniu, ale pozwalają też w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania. Ogrzewanie na pelet konkuruje między innymi z ekogroszkiem, węglem, olejem opałowym czy gazem. Surowcem do produkcji peletu może być praktycznie każdy rodzaj roślin.

Najcenniejszym i najbardziej kalorycznym materiałem są trociny drzewne, ścinki i wióry. Właśnie z nich produkowany jest pelet barlinecki, składający się w 70% z trocin iglastych, a w 30% z trocin liściastych. Wysuszony i rozdrobniony materiał, poddawany jest zabiegowi podgrzewania w wyniku którego lignina – jeden z podstawowych składników drewna – zaczyna wykazywać właściwości kleju. Gorąca masa cząsteczek ligniny i celulozy jest następnie granulowana, tak aby ostatecznie uzyskać postać gotowego peletu. Efektem końcowym są małe granulki, najczęściej o średnicy 6–8 mm i długości nieprzekraczającej kilku centymetrów. Pelet charakteryzuje się niską zawartością wilgoci (6–10%), popiołów (0,3–0,5%) substancji szkodliwych dla środowiska, oraz wysokimi właściwościami energetycznymi. Granulki drzewne są paliwem ekologicznym o zerowej emisji CO2. Aby mieć gwarancję, że pelet jest dobrej jakości, najlepiej wybierać produkt posiadający certyfikat DIN Plus. Niepozorne granulki drewnopochodnego peletu stanowią przebój energetyki państw wysoko rozwiniętych. Energią biomasy opalany jest cały Sztokholm. Ilość skandynawskich gospodarstw domowych wykorzystujących to biopaliwo przyrasta rok rocznie w imponującym tempie. Nikogo to już nie dziwi, zwłaszcza, że pelet jest dużo wydajniejszy od innych paliw, tańszy od nich, a do tego bardziej ekologiczny.
pelet kwadratowo kominki komorniki
fot. źródło: www.kominki-etm.pl
Produkcja peletu na dużą przemysłową skalę rozpoczęła się już na początku lat 80-tych, w Skandynawii oraz Ameryce Północnej. Stałemu rozwojowi tej gałęzi przemysłu towarzyszyło rosnące uznanie ze strony użytkowników kotłów na pelet, doceniających oczywiste walory tego taniego, bezobsługowego i czystego paliwa. Także w Polsce produkt ten zdobywa coraz większą rzeszę użytkowników. Jest on używany do ogrzewania budynków użytkowych i gospodarstw domowych. Sprawdza się także w przemyśle i obiektach użyteczności publicznej, m.in. w piekarniach, ciepłowniach miejskich, szkołach, hotelach i wszędzie tam, gdzie klient oczekuje czystości, wygody i ekonomii. Ze względu na swoje walory ekologiczne i zdrowotne bywa stosowany jako podściółka dla zwierząt (głównie w Europie Zachodniej, ale ostatnio również w Polsce). Powodów, dla których to właśnie paliwo zdobywa uznanie coraz szerszego grona odbiorców jest wiele, jeden z nich to obniżenie kosztów ogrzewania.

Obecnie cena peletu jest porównywalna z ceną węgla, ale dzięki wysokiej sprawności kotłów na pelet, urządzenia te są blisko dwukrotnie wydajniejsze. Używanie i obsługa kotłów na pelet nie wymaga codziennej pracy fizycznej, jak w przypadku kotłów na koks, brykiet czy węgiel. Przy odpowiednio dobranym zbiorniku na pelet, paliwo zapewnia praktycznie bezobsługowość urządzenia grzewczego – zasyp granulatem następuje raz na kilka dni, a jeżeli pojemnik jest większy to nawet raz na tydzień. Granulat jest także wygodny w dozowaniu, dostępny w małych praktycznych workach (15 i 25 kg) oraz pakowany w tzw. big-bagi o pojemności 1 tony. Kotły na pelet w przeciwieństwie do kotłów węglowych, na koks czy miał zapewniają czystość – paliwo jest wykonane z czystych trocin drzewnych – nie brudzi, ma przyjemny wygląd i zapach. Dzięki optymalnemu procesowi spalania w urządzeniach grzewczych emisje gazów szkodliwych są minimalne, a emisje CO2 uznaje się za równą zero, gdyż służy do odnowienia zasobów biomasy (powstały popiół może być z powodzeniem wykorzystany jako nawóz). To tyle w skrócie na temat peletu. Wybór urządzenia grzewczego jest sprawą indywidualną, ale nie da się ukryć, że piece czy kotły, w których paliwem jest właśnie pelet to bardzo kusząca propozycja.

BACK