JAKI KOMIN DO KOMINKA? | kwadratowo-kominki.pl

JAKI KOMIN DO KOMINKA?

Dziś dosyć ważna kwestia, czyli jaki powinien być komina do kominka? Na pewno komin do kominka powinien być odporny na wysokie temperatury. Obecnie jednym z najlepszych rozwiązań jest komin ceramiczny.
komin brata kwadratowo kominki komorniki

W murowanych kanałach łatwiej o nieszczelności spowodowane np. niedokładnym wypełnieniem spoin między cegłami, dlatego dla bezpieczeństwa można w takim kominie zainstalować stalowy wsad (w branży kominkowej można spotkać się również z pojęciem wkładu stalowego). Wsady stalowe do kominów murowanych są żaroodporne i występują też o przekroju owalnym, więc do kominów o przekroju np. 14×21 również można je stosować. Komin do kominka powinien być prowadzony pionowo na całej długości, aby ciąg był dobry, a spaliny prawidłowo odprowadzane. Dopuszczalne są najwyżej dwa odchylenia od pionu, ale nie większe niż o kąt 30°.

Następnym ważnym czynnikiem komina jest jego średnica. Minimalna średnica przewodu dymowego to 15 cm (lub wymiar 14 × 14 cm, stosowany w starszym budownictwie, np. kamienice z początku XX w.). Jednak taka wielkość przewodu wystarczy tylko do kominka o mocy poniżej 10 kW. Wymaganą średnicę przewodu dymowego powinien obliczyć specjalista (np. kominiarz), uwzględniając przede wszystkim moc kominka, średnicę wylotu spalin z kominka oraz wysokość komina. Orientacyjnie można przyjąć, że średnica kanału dymowego nie powinna być mniejsza niż średnica króćca wylotu spalin z wkładu kominkowego czy pieca wolnostojącego. Najczęstszą przyczyną tzw. „cugu wstecznego”, czyli cofania się dymu do komory spalania jest właśnie za mała średnica komina w stosunku do wylotu spalin z kominka. Oprócz odpowiedniej średnicy, czy przekroju komina ważna jest również jego wysokość, która nie powinna być mniejsza niż 4 metry. Wysokość kanału dymowego powinno się liczyć nie od podłogi, lecz od paleniska po króciec komina. Kolejny ważny aspekt to wyprowadzenie komina ponad kalenicę dachu. Wysokość komina nad kalenicą jest zależna od nachylenia dachu. Jeżeli kąt nachylenia jest mniejszy niż 12° to komin powinien być wyprowadzony 60 cm ponad kalenicę. Jeżeli dach jest stromy i pokryty jest materiałem niepalnym wystarczy już wyprowadzenie na 30 cm ponad powierzchnię dachu. Na końcu kanału dymowego warto zamontować obrotową nasadę kominową, która będzie ustawiać się od strony zawietrznej i zagwarantuje, że przy silnych opadach nic do komina nie wpadnie.
komin murowany kwadratowo kominki komorniki

Należy zwrócić uwagę na systematyczną wizytę kominiarza. Raz do roku, przed sezonem grzewczym powinniśmy skorzystać z opinii kominiarskiej. Jeżeli komin spełnia wyżej wymienione wytyczne, to nie powinniśmy się martwić o jego nieodpowiednie funkcjonowanie, a tym samym nasze urządzenie grzewcze również będzie pracować prawidłowo.

BACK