PODWÓJNA SZYBA WE WKŁADACH KOMINKOWYCH. | kwadratowo-kominki.pl

PODWÓJNA SZYBA WE WKŁADACH KOMINKOWYCH.

Coraz częściej w ofertach producentów wkładów kominkowych można spotkać się z propozycją podwójnej szyby (nie mylić z szybami vis-a-vis, czyli widokiem ognia „na przestrzał”). Zazwyczaj takie rozwiązanie występuje jako dodatkowa opcja przy zakupie.

Co nam daje podwójna szyba i kiedy wybrać właśnie taki wariant? Podwójna szyba w kominku działa w zasadzie bardzo podobnie jak podwójna szyba w oknie. Dwie szyby w oknie powodują, że w zimne dni takie właśnie okno lepiej izoluje pomieszczenie przed chłodem. W kominku z podwójną szybą jest identycznie, dużo mniej ciepła przedostaje się przez szyby do pomieszczenia. Podwójna szyba świetnie sprawdzi się w domach gdzie na przykład jest gromadka dzieci, które ciężko upilnować przed oparzeniem podczas używania kominka. Oczywiście nie zwalnia to użytkownika z obowiązku zachowania bezpieczeństwa.

Tym samym w kominku z podwójną szybą istnieje mniejsze prawdopodobieństwo oparzenia się, ale to nie znaczy, że szyba zewnętrzna jest zimna. Jeżeli nie zależy nam na dużym promieniowaniu ciepła przez szybę do pomieszczenia a kominek współpracuje z systemem dystrybucji ciepłego powietrza lub w opcji płaszcza wodnego, to w tych przypadkach podwójna szyba również zda egzamin, ponieważ wysoka temperatura dotrze we właściwe miejsca danej instalacji i „nie ucieknie” do pomieszczenia. Jak łatwo się domyślić opcja dodatkowej szyby we wkładzie kominkowym wiąże się również z dopłatą do wyposażenia standardowego. Nie odpowiem na pytanie czy warto zdecydować się na wariant z podwójną szybą. Mogę jedynie podpowiedzieć, że trzeba po prostu zadać sobie kilka pytań jaką funkcję będzie pełnił kominek w naszym domu. Jeżeli będzie to eksploatacja od święta to uważam, że dodatkowe koszty nie są potrzebne. Natomiast tak jak wcześniej wspomniałem, jeśli kominek oprócz nastroju ma jeszcze dogrzewać znaczną powierzchnię użytkową naszego domu to warto zastanowić się nad wkładem kominkowym z podwójną szybą.

BACK