KOMINKI DZISIAJ – KOMINKI Z WKŁADEM KOMINKOWYM | kwadratowo-kominki.pl

KOMINKI DZISIAJ – KOMINKI Z WKŁADEM KOMINKOWYM

Kominek tradycyjny z wkładem kominkowym jest dzisiaj najczęściej wybierany. Wkłady kominkowe produkuje się ze stali lub
z żeliwa. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach technicznych w swoich produktach. Na rynku mamy wiele firm produkujących wkłady kominkowe. Wiele firm norweskich ma swoje produkcje w Polsce np. Nordpeis czy Dovre. Najnowsze wkłady posiadają wiele wspaniałych i pomocnych funkcji oraz rozwiązań. Wkłady mają wnętrza wyłożone szamotem, który kumuluje ciepło w skutek czego podnosi temperaturę spalania, lub wermikulitem, który odbija ciepło dzięki czemu mamy czystą szybę.

kominek kwadratowo komorniki

Wkłady kominkowe posiadają system dopalania spalin – spaliny nie idą od razu w komin, tylko dwa razy są przepalane, system czystej szyby – dodatkowy nadmuch zimnego powietrza na szybę. Najnowsze modele wkładów kominkowych mają zamkniętą komorę spalania, czyli bezpośrednio do paleniska jest doprowadzone powietrze potrzebne do spalania, dzięki czemu wkład nie zaciąga tlenu z pomieszczenia, a całe powietrze w domu jest wykorzystane tylko do konwekcyjnego ogrzania przez kominek. Prawie każdy kominek posiada regulację dopływu powietrza, możemy sami sterować ilością dopuszczanego tlenu, a co za tym idzie ilością spalanego drewna. Dzięki temu, że kominek zamiast otwartego ognia jest zamknięty w kasecie z szybą, możemy wykorzystać jest funkcje grzewczą, którą każdy wkład ma określoną przez producenta jako ilość kilo watów (kW). Przy dobrze izolowanym domu przelicza się 1 KW/10 m². Moc wkładu kominkowego można wykorzystać dodatkowo w zależności od metody wykonania obudowy kominka. Kiedyś stosowano izolację z wełny kominkowej oraz taśmy aluminiowej, a całość obudowywano płytą gipsowo-kartonową. Technikę tą można stosować w przypadku otwartych palenisk oraz kominków z płaszczem wodnym, gdzie temperatura spalania nie jest tak wysoka jak w kominkach z wkładem kominkowym. Technologia ta jest dość wadliwa. Taśma aluminiowa, która jest na bazie kauczuku jest odporna do 300 C, wkłady dzisiaj potrafią osiągać temperatury chwilami do 600 C, taśma się odkleja, a wełna kominkowa zaczyna pylić, co może prowadzić do choroby płuc. Dlatego dzisiaj częściej stosuje się płyty krzemianowo-wapniowe (np. PromatectL). Są to płyty konstrukcyjno-izolacyjne, odporne do 950 stopni C. Kominek wykonany z płyt PromtectL jest bezpieczny a ciepło w takich obudowach jest wydobywane przez kratki kominkowe. W obudowie takiego kominka stosuje się kratki wentylacyjne, żeby wkład kominkowy był chłodzony oraz w celu konwekcji ciepłego powietrza. Dolnymi kratkami zostaje zaciągnięte powietrze z pomieszczenia, w komorze kominka to powietrze jest ogrzane i górnymi wylotami zostaje wypuszczone ciepłe powietrze. Wykorzystując tą zasadę często stosuje się dystrybucję gorącego powietrza do innych pomieszczeń (o czym pisałem już we wcześniejszych wpisach). Wykonuje się rozprowadzenie rur z komory kominka do innych pomieszczeń i w momencie palenia w kominku ciepło przedostaje się do innych pomieszczeń w domu. Jeżeli jest to możliwe stosuje się tą metodę grawitacyjnie, lecz jeśli pomieszczenia są oddalone zbyt daleko od kominka i komina można wykonać wymuszony obieg powietrza stosując turbinę elektryczną.
Obudowa kominka, która w jeszcze inny sposób ogrzeje pomieszczenie, to tzw. „ciepła obudowa”. Jest kilka wariantów tej technologii. Specyficznym przykładem są kominki firmy Nordpeis. Są to obudowy wykonane z betonu kompozytowego, tzw. piano-beton. Są to modułowe kominki wylewane z szablonów. Ich ogromną zaletą jest to, że obudowy te nagrzewają się i oddają ciepło cała swoją powierzchnią. Jest to dodatkowy plus i oszczędność, gdyż paląc w kominku mamy ciepło, które rozchodzi się w sposób konwekcyjny, lecz po wygaśnięciu we wkładzie kominkowym obudowa nadal grzeje i potrafi oddawać ciepło jeszcze do kilku godzin.
Podobnym przykładem ciepłej zabudowy są kominki wykonane z płyt szamotowych. Możemy dowolnie zaprojektowany kominek wykonać w technologii ciepłej, gdzie w przypadku kominków Nordpeis mamy do czynienia tylko z szablonowymi kominkami.
Płyty szamotowe się nagrzewają i oddają temperaturę mniej więcej tak, jak piece kaflowe.

BACK